Okulda 1 gün

07:30-08:45 OKULA GELİŞ

Sabah 07:30 ile 08:45 saatleri arasında öğrencilerimiz gelmeye başlar. Bu zaman zarfında çocuğumuz diğer öğrencileri beklerken  ilgi köşelerinde (evcilik, tamir ,manav , blok ,kukla, ,müzik, puzzle gibi) veya  öğretmenimizin her sabah hazırladığı (hamur ve boyama) etkinliklerden istediklerini seçerek serbest zaman etkinlikleri yaparlar.

08:45-09:00 JİMNASTİK ZAMANI

Hava koşullarına göre bahçemizde veya jimnastik salonumuzda müzik eşliğinde jimnastik yaparız. Öğretmenimizin gözetiminde her gün farklı bir çocuğumuz gruba önderlik yaparak jimnastik hareketleri yaptırır.

09:00 – 09:45 KAHVALTI ZAMANI

Çocuklarımıza öncelikle öz bakımlarını yaptırıp, gruplarımız ve öğretmenimiz ile birlikte beslenme uzmanımızın belirlediği sağlıklı ve besleyici kahvaltımızı ederler. Her gün bol malzemeli kahvaltımızın yanında muhakkak sütümüz vardır.

09:45-10:30 ANADİL ETKİNLİĞİ

Öğretmenlerimiz önderliğinde çocuklarımız sıra ile söz alarak bir gün önce öğrendikleri taze bilgileri soru cevap şeklinde sohbet ederek pekiştirir ve ana dili etkinliğine geçerler. Anadili etkinliklerimizde öğretmenlerimiz hikâye okur ve öğrencilerimiz dikkatle dinlerler. Sonrasında öğretmenlerimiz çocuklarımıza resimleri göstererek hikâyeyi kafalarında canlandırmaları için yardımcı olurlar. Bazen sonunu öğrencilerimizin tamamlaması beklenir bazen de drama ederek hikâye canlandırılır. Okulumuzda yeni tekerlemeler, bilmeceler, parmak oyunları, şarkılar, şiirler öğretilir ve eski bilgileri tekrar edilir. Ana dili etkinlikleri sayesinde çocuklarımız kendilerini doğru cümleler ile ifade edebilmeyi, karşılarındaki insanı dinlemeyi, soru sorabilmeyi, sorulan soruya uygun cevap verebilmeyi öğrenirler. Öğretmenlerimiz hikâye tamamlama ve drama etme yöntemiyle de öğrencilerimizin yaratıcı zekâlarını geliştirmelerine yardımcı olurlar.

10:30–11:15 BRANŞ DERSİ

Okulumuzda her gün farklı bir branş dersimiz mevcuttur. Uzman öğretmenlerimiz İngilizce, Fransızca, Almanca, Satranç,  Müzik, Resim, Folklor, Drama, Orff -Ritim eğitimi vererek öğrencilerimizi farklı yönlerde geliştirip hangi dalda daha ilgili ve başarılı olduklarını gözlemler ve çocuklarımızın yetenekleri doğrultusunda yönlendirmeler yaparız.

11:15–12:00 DERGİ ÇALIŞMASI

Dergilerimizi öğretmenimizin yönergeleri ile işlerler. Kavramları, sayıları, renkleri, okulumuzu, ailemizi ve önemli günlerimizi öğrenmeleri sağlanır.

12:00–12:45 SERBEST ZAMAN

Bu saatimiz tamamıyla öğrencilerimizin fiziki ve bedensel rahatlığı için düzenlenmiştir. Büyük top havuzu ve kaydırağımız rahatlama ve adrenalin seviyemizi yükseltme, minderlerle korunaklı tırmanma köşemiz ve tırmanma setlerimiz ise kas gelişimimiz için gerekli hareketler yapmamızı sağlar. Her zaman olduğu gibi öğretmenlerimizin gözetimindedir. Bu enerji dolu saatimiz öğrencilerimizi öğle yemeği için isteklendirir.

12:45 – 13:30 ÖĞLE YEMEĞİ

Öz bakımlarımız yapılarak öğle yemeğimize hazırlanırız. Yemeklerimiz sağlık koşullarına uygun, hijyenik mutfağımızda aşçımız tarafından günlük olarak pişirilir. Aylık yemek listemiz beslenme uzmanımız tarafından bir çocuğun günlük alması gereken kalori ihtiyacına göre hazırlanır ve müdiremiz tarafından onaylanır. Yemek için gerekli malzemelerin bazılarını kendi organik bahçemizden toplanır. Yoğurt ve reçellerimiz aşçımız tarafından yapılmaktadır. Diğer tüm malzemelerimiz belgeleri, analizleri ve güvenilirliği olan kaliteli markalar tercih edilerek satın alınır.

13:30–14:30 SANAT ETKİNLİĞİ

Okulumuzda her gün farklı bir faaliyet yapılır. Bunlar, tecrübeli resim öğretmenimiz ile ebru, ahşap boyama, seramik çalışmalarının yanı sıra kesme, yırtma, yapıştırma, boyama, katlama, yuvarlama ve yoğurma faaliyetlerini de içermektedir. Etkinliklerimizde artık materyaller kullanılarak çocuklarımızın çevreye olan duyarlılıklarını geliştirmek amaçlanır.

Bu faaliyetler aracılığıyla küçük ve büyük kas gruplarımızın gelişmesi ve yaratıcılığımızın artması hedeflenir. Bazı dönemler proje /grup etkinliği olarak birlikte büyük bir faaliyet yapılır. Bunun amacı çocuklarımızın grup ile uyumlu çalışması, sorumluluk alması ve sıra beklemeyi öğrenmesidir.

 14:30–15:15 İLKÖĞRETİME HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

Bu saatler arasında öğrencilerimiz çizgi çalışması yaparlar. Amaç ilkokula geçildiğinde el yazısı yazarken yabancılık çekmemeleridir. Öğretmenlerimiz çocuklarımıza harfleri okumayı öğrenmeden şekillere benzeterek yazı yazabilmelerinde yardımcı olurlar. Çocuklarımız ile matematik derslerimiz rakamlar, eksiği, fazlası, öncesi, sonrası şeklinde ki yönlendirmelerle devam eder. Bu çalışmada ki hedefimiz birinci sınıfın zeminini sağlam bir şekilde oluşturmaktır.

 15:15 – 15:45 İKİNDİ KAHVALTISI

Çocuklarımız öz bakımlarını yaparak, nefis yiyeceklerin olduğu ikindi kahvaltısına hazırlanırlar. İkindi kahvaltısı öğrencilerimizin sık sık ve sağlıklı beslenmesi için çok önemlidir. Çocuklarımız evlerinde veya dışarıda yemek istemedikleri yemekleri okulumuzda istekle yerler çünkü arkadaşlarıyla birlikte yemekten hoşlanırlar.

 15:45 – 16:30 ÖZEL GÜNLERİMİZ

Her güne özel bir etkinlik planlanır ve uygulanır. Kitap gününde öğrencilerimizin getirdiği kitapları öğretmenlerimiz okur, daha sonra öğrencilerimizin kitaplarını birbirlerine göstermeleri ve sorular sorarak sohbet etmeleri sağlanır. Sinema günümüzde patlamış mısır eşliğinde öğrencilerimizin getirdiği veya okulumuzda mevcut bulunan filmlerimiz izlenir. Oyuncak günümüzde çocuklarımızın getirdiği oyuncakları paylaşarak arkadaşları ile oynamaları sağlanır.

Duygu Demeti Anaokulu olarak her hafta farklı bir aktiviteler yapar. Okul dışı gezilerle öğrencilerimizi sosyal hayata hazırlarız. Müzeler, partiler, fabrikalar, yüz boyama etkinlikleri, market alışverişi, orman gezileri, mutfak etkinliği, aile katılımlı piknikler bunlar etkinliklerimizden bazıları olup çocuklarımızın eğlenceli ve verimli zaman geçirmeleri sağlanır.

 16:30 -17:15 FEN VE DOĞA

Tabiatta olan bir takım olayları anlamaları, olaylar arasındaki ilişkileri kavrayabilmeleri için fen ve doğa etkinliklerimizde deney ve gözlemler yapmaktayız.

Bitkilerin büyümesi, büyürken nelere ihtiyacı olduğunu gözlemleyebilmeleri, hangi sebzenin nerde nasıl yetiştiğini öğrenebilmeleri için organik bahçemiz mevcuttur. Çocuklarımız kendi yetiştirdikleri ve topladıkları sebze ve meyveleri okulda ve/veya evlerinde yiyebilirler.

Diğer tabiat olaylarını ise sınıfta yaptıkları deneyler ile yaşayarak, görerek ve deneyerek öğrenirler.

 17:15–19:00 EVE GİDİŞ

Öğrencilerimiz serbest zaman etkinlikleri içinde kurallı grup oyunları oynar, yarışmalar yaparlar. Hep birlikte eğlenceli ve kaliteli zaman geçirirken velisini yahut servisini beklerler.bottom